Yavru köpeklerin beslenmesinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar nelerdir ?


Yavru köpekler konusunda bilgi birikimine sahip olmayan kişiler, beslenme konusunda nasıl davranacaklarını tam anlamı ile bilmemeleri nedeni ile istenilen gelişim sağlıklı bir şekilde ilerleyememektedir. Büyüme ve yetişkinlik dönemleri içerisinde köpekler için doğru besin maddelerinin tüketilmesi fiziksel durumuna doğrudan etki etmektedir.

Veteriner kontrolü ile yavru köpekler için kilo ve fiziksel durum tespiti yapılmalıdır. Mamalar, veteriner kontrolü ile oluşturulacak bir tablo içerisinde verilecek olup gelişimler doğrultusunda yiyeceği mama miktarını artırmanız gerekmektedir. Gün içerisinde su tüketiminin de takibi yaparak köpeğinizin yeterli miktarda su içmesini sağlamalısınız. Vücut direnci açısından su tüketimi yavru köpekler için önemli olup beslenmenin temel taşlarından birisidir.

Beslenme konusunda sabit bir mamaya bağlı kalınmamalıdır. Oluşturulacak planlama içerisinde köpeğiniz için en uygun mama seçimlerini doğru olarak yapmanız gerekmektedir. Başlangıç mamasının kullanımına bitmeye yakın oranını azaltıp yeni mama yavaş yavaş dahil edilip alışma süresine bırakılmalıdır. Ortalama olarak yeni mama alışkanlık süresi yavru köpeklerin türüne göre değişkenlik gösterip 1 haftayı bulmaktadır. Köpeğiniz mama seçimini beğenmedi ise asla cezalandırıp zorla yedirmeye çalışmayınız.

Belirli bir süre kadar yine eski mama ile yeni mamayı karıştırarak belirli bir süre daha idare ederek beslenme düzeni oluşturmaya çalışabilirsiniz. Evcil yavru köpeklerin beslenmesi konusunda daima mama tercihi yapmanızı, mama seçimi konusunda da sürekli veterineriniz ile iş birliği içerisinde olmanızı tavsiye ediyoruz.

 

İlginizi Çekebilir:  Köpek Sahiplenmeden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
0
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf
admin

Patipuf.net'in kurucusu, gönüllüsü, emek vereni, fikir sahibi. Hayvan Hakları Aktivisti, Sokak Hayvanları Gönüllüsü

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir