Yavru Köpek Nasıl Beslenmelidir?


0

Kısa bir zaman dilimi öncesinde evlat edindiğiniz; ancak bu süreç içerisinde evinizin ve ailenizin en sevimli ve en sadık üyesi olmayı başarmış olan şirin mi şirin yavru köpeğinizi beslerken; bir takım noktaları göz önünde bulundurmanızın onun sağlıklı gelişimi adına olmazsa olmaz bir zorunluluk olduğunu biliyor muydunuz?

Minik köpeğinizi doğru mamalar ile beslemediğiniz takdirde onun kısa bir süre içerisinde hastalanmasına, ileride daha kolay rahatsızlanmasına yani zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olmasına neden olabilirsiniz. Bu yüzden de yavru köpeğinizi beslerken; maksimum özen göstermeli, köpeğinizin kaç aylık ya da kaç haftalık olduğunu her daim göz önünde bulundurmalısınız.

yavru köpek nasıl beslenir

Peki; yavru köpek nasıl beslenir? Yavru köpeğinizi beslerken nelere dikkat etmeniz gerekir?

  • Veterinerden yavru köpek maması satın alın!

Yavru ve şirin köpeğinizi beslerken; dikkat etmeniz gereken ilk nokta, onu ne ile beslediğiniz olmalı! Siz; onu sürekli olarak ev yemeği ile beslemeyi düşünüyor olabilirsiniz lakin bu davranışınız onun sağlıklı gelişimi yolunda oldukça önemli bir sorun teşkil edecektir.

Bu yüzden köpeğinizi her daim veterinerin önerisi ile satın aldığınız ‘yavru köpek maması’ ile beslemeniz gerektiğini ifade edebiliriz.

Anne sütünden kesilen yani 4 ya da 6 haftalık olan minik köpeğinizi beslerken; yavru köpek mamasını süt ile ıslatmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede köpeğinizin mamayı daha kolay bir şekilde sindirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Vitamin, mineral ve protein açısından zengin olan yavru köpek maması markalarını araştırmanız da yavru köpek maması seçimi aşamasında sizlere yol gösterebilir.

  • Beslenme saatlerine sadık kalın!

Yavru köpek nasıl beslenir? sorusuna bir diğer yanıtımız ise ‘beslenme saatlerine her zaman sadık kalmanız’ şeklinde olmalıdır.

6 haftalık olan köpeğiniz 3 aylık olana kadar ona günde 4 öğün olacak şekilde mama verebilirsiniz. 3-6 aylık zaman dilimi içerisinde ise ona günde 3 öğün olacak şekilde kuru mama vermelisiniz.

İlginizi Çekebilir:  Yavru Köpeklerde Çok Görülen Hastalık Belirtileri

Köpeğiniz 1 yaşına gelene dek; ona günde 2 öğün; 1 yaşını tamamladıktan sonra ise 1 öğün kuru mama verebilirsiniz.

Yavru köpek nasıl beslenir? sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğimizle…

 


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir