Yavru Köpeklerde Diş Değişim Dönemi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler


0

Köpekler insan dostu ve yardımcı hayvanlardır. Hayatları boyunca sahiplerine sadık kalabilirler ve bu yönden oldukça duygusaldır. Yaşamları boyunca pek çok hastalığa ve rahatsızlığa karşı göğüs geren, zaman zaman ağlayıp sızlayan, zaman zaman sabırla direnen sevgi ve huzur dolu hayvanlardır. Köpeklerin yavruluk döneminde de zorlu bir diş değişim dönemi gerçekleşmektedir. Yavru Köpeklerde Diş Değişim Dönemi, köpeklerde olduğu kadar köpek sahipleri için de son derece zor ve sabır gerektiren bir dönemdir. Bu dönemde yavru köpeklerin her bulduğunu kemirmesi normal bir durumdur.

Yavru Köpeklerde Diş Değişim Dönemi

Bu zorlu dönemlerde neler yapılacağı ve nelere dikkat edileceği gibi hususlar da merak edilenler arasında yer almaktadır. Yavru Köpeklerde Diş Değişim Dönemi boyunca evde bulunan eşyalar, duvarlar, kıyafetler ve birçok şey kemirilme tehlikesine karşı açıktır. Bu tehlikenin önlenmesi için oyuncak kemik ve kemirilecek maddeler kullanılabilir. Her yavru köpekte meydana gelen diş değişim dönemi, bazı yavru köpeklerde duygusallığın öne çıkmasına yol açabiliyor. Irktan ırka değişiklik gösteren bu dönemde dikkat edilmesi gereken durumlara yazımızda açıklık getiriyoruz.

Yavru Köpeklerde Diş Değişim Dönemi Sürecinde Dikkat Edilesi Hususlar

  • Yavru köpeklerin zorlu dönemlerinden olan diş değişim dönemi ırklara göre değişiklik gösterir. Genelde 4 – 6 ay arası süren bu zorlu dönem, 8 ay kadar da sürebilir. Bu zaman dilimleri ırklara göre değişkenlik gösterir.
  • Dönemin zorluğunun atlatılmasında kolaylık sağlanması için yapay kemikler ve kemirme oyuncakları kullanılabilir. Yine de yavru köpek kemirmemesi gereken bölgelere doğru yönelebilir. Bu durumda yapılması gereken, yavru köpeği yapay kemiğe ve kemirme oyuncaklarına yöneltmektir.

Yapay Kemik Kemirme

  • Söz konusu dönemde sıkça karşılaşılan durumlardan biri de iştahsızlıktır. Bazı köpeklerde iştahsızlık baş göstermeyebilir. Diş değişim döneminde rahat beslenme için mamanın suyla ıslatılıp verilmesi en doğrusudur.
  • Yavru Köpeklerde Diş Değişim Dönemi zorluğunun üstesinden gelmek için yardımcı başka bir madde ise buzdur. Küçük buz parçalarının, köpeklerin dişlerindeki kaşıntıyı azalttığı yönünde bilgiler de mevcuttur. Denemekten zarar gelmez.
İlginizi Çekebilir:  Bartın'da Silah ve Kazıkla Öldürülen Köpek Karamel!

Buz parçaları

  • Duvar, mobilya, parke, kıyafet gibi şeyleri kemirmek, yavru köpeklerin en sevdiği durumlardan biridir. Hâliyle bu bölgelerin korunması da şarttır. Bu kemirmeleri önlemek için piyasada bulunan spreyler kullanılarak köpeklerin bu bölgeleri kemirmeleri engellenebilir.

Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir