Yavru Köpeklerde Çok Görülen Hastalık Belirtileri


Yavru köpekler normal köpeklere göre daha zayıf bir bağışıklık sistemine sahiptir. Bu sebeple yaralanması ya da hastalanması daha kolaydır. Bu sebeple ne kadar iyi bakılırsa bakılsın bütün yavru köpeklerin hastalanabileceği gerçeğini aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor.
Ancak hastalandıktan sonra da erken teşhis son derece önemli. İşte bu yüzden bu yazımızda “Yavru Köpeklerde çok görülen hastalık belirtileri“ni ele aldık. Yavru köpeğiniz bu belirtilerden birini ya da birkaçını gösteriyorsa veteriner hekiminize danışmaktan çekinmeyin:

Ateş:

Her ne kadar içerisinde bulunulan mevsim ve kullanılmakta olan ilaca bağlı olsa da köpeklerde normal vücut ısısı 37.8 – 39.2 ºC aralığındadır. Ancak yavru köpeklerin vücut ısısı biraz daha yüksek olabilir. Eğer elinizde termometre bulunmuyorsa ve köpeğinizin vücut ısısını ölçme gibi bir şansınız yoksa burnunun kuruluğundan-sıcaklığından, gözlerinin donukluğundan yüksek ateşi olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Kusma:

Yavru köpeğiniz kusarsa ve kusmuğunda olağan dışı(kan gibi) şeyler bulunuyorsa köpeğinizi bir veteriner hekime götürmenizde fayda vardır.

İştahsızlık:

Yavru köpeğinizde 24 saati aşan bir iştahsızlık varsa bu ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.

Acı:

Köpeğinizin sürekli ve çok fazla bir acı hissettiğini gözlemliyorsanız bu anormal bir durum olduğunun göstergesidir. Böyle bir durumda köpeğinizi veteriner hekime götürmeniz gerekebilir.

Kabızlık ve İshal:

Yavru köpeğiniz dışkısını yapmakta zorlanıyor ancak denemeye devam ediyorsa, dışkısında kan varsa ya da ishal olmuşsa veteriner hekim tarafından müdahale edilmesi gerekir.

Aksama:

Köpeğiniz ortada hiçbir sebep yokken aniden topallamaya başladıysa bu bir sorun olduğunun işareti olabilir.

Kafa sallama:

Köpeğinizin kulağına yabancı bir cisim girmişse bunu çıkartmak için kafasını sallıyor olabilir. Kafa sallamanın ikinci bir sebebi de kulak kiri birikimi olabilir.

Nefes almada zorluk:

Köpeğinizde gereğinden fazla nefes nefese kalma, gözlemlenebilir bir solunum güçlüğü, mavi dil ya da hırıltılı solunum gözlemleniyorsa acil müdahale gerekir.

Sürekli olarak ısırma veya tırmalama:

Yavru köpeğiniz kendisini yaralayacak kadar ciddi miktarda ısırıp tırmalıyorsa köpeğiniz için acil bir müdahale gerekebilir.

Bunların yanı sıra :

  • Öksürük ve aksırık
  • Kötü ağız kokusu
  • Tüylerde matlık
  • Deri altında şişlik
  • Yerde sürünme
    gibi belirtiler de yavru köpekler için olağan dışı birer belirtidir.

Peki bu belirtiler ne anlama geliyor olabilir ? Hangi belirtinin hangi hastalığı işaret ettiğini aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz:

 

İlginizi Çekebilir:  Hayvanlar İçin Yardımlar Hazırlayan Sosyal Medya Hesapları

 


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
0
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
1
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf
admin

Patipuf.net'in kurucusu, gönüllüsü, emek vereni, fikir sahibi. Hayvan Hakları Aktivisti, Sokak Hayvanları Gönüllüsü

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kusma hastalığı yavru köpeğimde meydana gelmişti , yağmurlu bir havada çöp konteyneri altında görüp almıştım 2. köpeğim’di 3-4 gün sonra kusma problemi oldu gecenin bir yarısında hastalık başımıza geldi sabaha kalmamıştı 🙁