Kuru Mama mı Yaş Mama mı? Hangisini Seçmeli ?


Sadık dostlarımız olan, tek bir bakışlarıyla bile sevgilerini bize anlatabilen kedi ve köpeklerimizin sağlıklı gelişimi adına onları düzenli olarak kuru mama ile beslememiz gerektiğini biliyor muydunuz?

Köpeğinizi ya da kedinizi yalnızca yaş mama ya da ev yemeği ile beslemeniz; onların ileride birçok hastalığa daha kolay bir şekilde yakalanmasına; hem onların hem de sizin üzülmenize neden olabilir.

Peki; kedinizi ya da köpeğinizi nasıl beslemeniz gerekiyor? Gelin; bu soruyu birlikte yanıtlamaya çalışalım:

Yaş Mama Nedir?

Evcil hayvanlarınıza haftada birkaç kez; ödül şeklinde verebileceğiniz yaş mamanın içeriğinde büyük oranda sos ve jeller bulunur. Bu sos ve jelleri; kedi ya da köpeğiniz büyük bir afiyetle midesine indirebilir; ancak ıslak mamalar; onların sağlıklı gelişimi için gerekli olan tüm vitamin ve mineralleri ne yazık ki içermezler.

Yaş mamalar; kuru mamaların aksine besinsel olarak dengeli bir içeriğe sahip değildir; çünkü üretim süreci; kuru mamaya göre oldukça farklı bir şekilde işler.

Yaş mamaların hemen hemen hepsinde %80 oranlarında su bulunur, yani bileşenlerindeki et miktarı yok denecek kadar azdır. Öyle ise; üzerinde tavuk etli yazan bir yaş mamanın içerisinde bulunan tavuk miktarı; %20’nin altındadır.

Kedi – Köpeklerinizin sağlığı için onları kuru mama ile beslemeniz oldukça önemlidir.

 

Kuru Mamanın Faydaları Nelerdir?

İçerisinde bol miktarda sığır, tavuk vb. hayvanların eti bulunan kuru mamaların kedi ve köpeğinizin diş ve kemik sağlığını güçlendirme vb. birden çok faydası bulunur.

Kuru Mamanın En Önemli Faydalarını ise Aşağıdaki Şekilde Sıralayabiliriz:

  • Kedi ve köpeklerin diş sağlığını korur. Onların dişlerinin arasında kalan yemek kalıntı ve artıklarını temizler.
  • Kedi ya da köpeğinizin daha sağlıklı tüylere ve deriye sahip olmasına olanak tanır. Tüy dökülmesini ciddi derecede azaltan kuru mamalar sayesinde evinizi sürekli olarak temizlemek zorunda kalmazsınız.
  • Güçlü ve sağlam bir kemik ve kas gelişimine olanak tanıyan kuru mamalar; kedi ve köpeğinizin yaşam ömrünü uzatır.
İlginizi Çekebilir:  Kedilerin oynamaya bayıldığı 8 ilginç oyun

Onların sizinle birlikte daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşam sürmeleri adına onlara düzenli olarak kuru mama yedirmeyi unutmamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
4
Tatlı
Komik Komik
2
Komik
Aşk Aşk
2
Aşk
Üzücü Üzücü
2
Üzücü
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Geek Geek
1
Geek
Omg Omg
1
Omg
Wtf Wtf
2
Wtf

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir