Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Olmalı?


 

Papağan, çeşitli küçük ve orta boy kuş türleri için geniş bir terimdir. Papağan türünden en popüler olanı muhabbet kuşudur.  Avustralya’ya özgü, muhabbet kuşları ortalama beş ile sekiz yıllık bir yaşam süresine sahiptir ancak uygun bakım ile daha uzun yaşayabilirler.

 

Muhabbet kuşları kendi türleri ve insan türü ile etkileşimden zevk alan tatlı, sosyal küçük kuşlardır ve tıpkı bizim gibi konuşmayı öğrenebilirler. Her ne kadar diğer evcil hayvanlara göre bakımı kolay olsa da, özel gereksinimleri vardır.

Bu yazımız hali hazırda muhabbet kuşu dostu olanlara bu türün nasıl bakılıp, besleneceği hakkında yardımcı olacak bilgiler içeriyor. Satın almayı kesinlikle desteklemiyor. 

Muhabbet kuşlarının evcilleşebilen “vahşi” canlılar olduklarını unutmamamız gerekiyor. Bu kuşlar doğada hiçbir canlıya özgü olmayan mucizevi bir uzva (kanatlara) sahiplerdir. Özgürce doğal ortamlarında olmalılar, kafes ardında değil. Düşünün ki kanatlarınız var ama hiç gökyüzünde uçamadan bir kafes ardında ölüyorsunuz. Bu yüzden onları asıl evlerinden, Avustralya’dan alıkoyan petshoplara destek vermeyin. Satın alıp, bu yanlışa ortak olmayın.

Doğa da özgür muhabbet kuşları
Doğada özgür muhabbet kuşları
Şimdi gelelim muhabbet kuşu bakım bilgilerine:

Bir muhabbet kuşunun yakın çevresi, refahı için çok önemlidir. Tırmanmak ve uçmak için bolca geniş alana ihtiyaç duyarlar böylece yapabileceğiniz en büyük kafesi satın almanız gerek. Ayrıca uçabilmesi için güvenli bir odada kontrollü şekilde uçurmanız gerekir. Muhabbet kuşları yatay olarak uçarlar, bu yüzden geniş yatay ölçümlere sahip bir kafes seçtiğinizden emin olun.

Pirinç ve çinko gibi metaller kuşlar için zehirli olabilir, bu nedenle paslanmaz çelik kafes, muhabbet kuşunun muhafazası için en iyi ve en güvenli seçenektir. Muhabbet kuşları tırmanmayı sever, bu yüzden seçtiğiniz kafesinin yatay çubuklara sahip olduğundan emin olun.

Ayrıca minik dostunuz için onu meşgul edecek oyuncaklar temin etmeniz gerekecek. Aynalar, çanlar ve merdivenli oyuncaklar, onları mutlu tutmaya yardımcı olur ancak tek başına oyuncaklar asla yeterli değildir.

İlginizi Çekebilir:  Cennet Papağanı Özellikleri Nelerdir? Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?
muhabbet kuşu
doğada muhabbet kuşu

Muhabbet kuşları sosyal canlılardır ve kafeste sürekli kapalı kalmak onlara ruhsal olarak zarar verecektir. Kendinize alışması, ev içerisinde de uçabilmesi için gün içerisinde ona zamanınızı ve enerjinizi ayırmanız gerekir.

Eğer minik dostunuz tek ise yanına bir eş daha sahiplenebilirsiniz. Bu şekilde birbirlerine sığınarak güvenli olduklarını hissederler ve bağ oluştururlar aralarında. ‘İkinci kuş insana olan bağlılığı azaltır’ gibi söylentiler olsa da sabırla ilgilendiğiniz zaman siz de bu minik sürüye dahil olabilirsiniz.

muhabbet kuşu çifti
muhabbet kuşu çifti

Yüksek kaliteli yem, muhabbet kuşları için bir zorunluluktur. Tek tip beslemek ve yalnızca katı yem vermek onlar için son derece tehlikelidir. Bunun yerine karışık tohumlar, çeşitli meyve ve sebzeler verilmelidir. Ayrıca kalsiyum, -gagalarını yontması için kalamar kemiği ve çeşitli mineraller sağlamanız gerekecektir.

Eğer bir muhabbet kuşu dost edindiyseniz tıpkı diğer evcil hayvanlar gibi düzenli bakım için veteriner hekime götürmeniz gerekir. Türkiye’de her ne kadar veteriner hekimler kedi-köpek üzerine uzmanlaşmış olsalar da kanatlı hayvanlardan anlayan başarılı hekimleri de araştırıp bulabilirsiniz.

İyi bir veteriner yaygın kuş hastalıklarından korumanıza ve minik dostunuzun ömrünü daha uzun yaşamasına yardımcı olabilir.

Kısacası güvenli, temiz çevre, günlük etkileşim, yüksek kaliteli yemler ve düzenli veteriner bakımı ile minik dostunuzla sorunsuz yaşayabilirsiniz.

Lütfen satın alıp bu sektöre destek olmayın, bu yazımız hali hazırda var olan muhabbet kuşları sahipleri içindir.


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
0
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf
admin

Patipuf.net'in kurucusu, gönüllüsü, emek vereni, fikir sahibi. Hayvan Hakları Aktivisti, Sokak Hayvanları Gönüllüsü

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir