Kedi Şeker Hastalığı ve Tedavisi


Hayvan hastalıklarına bakıldığında, insanlarda görülen hastalıkların bazıları ve diğer hastalıklara benzer hasalıkların olduğu görülmektedir. Bazı hastalıklar ise sadece hayvanlar arasında yayılır; insanlara bulaşmaz. Bu yazımızda da hem insanlarda hem de kedilerde görülen şeker hastalığını ele alacağız. Kedi şeker hastalığı, gözle görülür belirtiler ortaya çıkaran ve tedavisi mümkün olan hastalıklar arasındadır.

Şeker hastası kedilerin, insanlarda olduğu gibi beslenmelerine dikkat edilmesinde fayda vardır. Yine tıpkı insanlardaki gibi genetik sebepler, kedilerde şeker (diyabet) hastalığına sebep olabilir. Bu açıdan değerlendirildiğinde kedi sahiplerinin, kedilerinin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Yapılan araştırmalarda ise özellikle 8 yaşında ve üzerinde olan obez ve yaşlı kedilerde şeker hastalığı görülme oranı daha fazladır.

kedi şeker hastalığı ve tedavisi
kedi şeker hastalığı ve tedavisi

Kedi Şeker Hastalığı Nasıl Şekillenmektedir?

Şeker hastalığının kedilerin bünyesinde oluşum şekli, insülin salgılayan metabolizmanın bozulmasıyla baş göstermektedir. Progestoren ve bunun yanında Östrojen hormonlarında oluşan dengesizlik ya da insülinin vücutta yeteri kadar üretilmemesi ile kanda bulunan şekerin artmasıyla şeker seviyesi yükselmektedir. Aynı zamanda insülinin yeterinden fazla salgılanması sonucu kandaki şeker oranının azalmasıyla şeker düşmektedir.

Kedilerde Şeker Hastalığının Belirtileri

Kedilerde şeker hastalığının ortaya çıkmasıyla birlikte belirtiler de görülmektedir. Kedi sahipleri, kedilerinin fazla su tüketme ve sıkça idrara çıkmasından şikâyetlenmektedir. Hayvanın sıkça idrara çıkma sebebi olarak kanda artan fazla şekerin vücuttan atılma isteğidir. İdrar yoluyla dışarı atılmaya çalışılan şeker, hayvanın sıkça idrara çıkmasına sebep olur.

Vücut, insülin dengesinin bozulmasından dolayı kullanamadığı şekerin etkisiyle iştahlanır. İştahı açılan hayvanın aşırı gıda tüketmesine karşılık zayıflama görülür. Bunun sebebi de söz konusu durumdan kaynaklanmaktadır. Zayıflamayla birlikte yürümede bozukluk ve nöbet hâlinde gelen titremeler gibi belirtiler de görülür. Ayrıca kedilere şeker veya şekerli gıdalar verildiğinde gözlerinin kör olduğu söylentisi halk arasında yaygındır. Fakat bilinmelidir ki dengesiz oranda verilen yüksek miktarlarda şeker, gözlerde katarakt oluşturur.

Şeker Hastası Hayvanın Tedavisi

Kedi şeker hastalığı tedavisi hastalığın çeşitliliğine göre değişmektedir. Değişen çeşitliliğe göre ise kontroller uygulanmaktadır. Bu konuda uzman kimliği taşıyan bir hekimin yönlendirmesi doğrultusunda hareket edilmelidir. Şekerin düşmesiyle birlikte rahatsızlanan kedi için glikoz macunu taşımak faydalı olacaktır. Aynı zamanda tedaviyle birlikte güçsüzleşen kediler için A, B, C vitaminleri ve çinko mineralleri de kullanılabilir.


Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
1
Tatlı
Komik Komik
1
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Angry Angry
0
Angry
Cute Cute
0
Cute
Geek Geek
0
Geek
LOL LOL
0
LOL
Love Love
0
Love
Omg Omg
0
Omg
Sad Sad
0
Sad
Scary Scary
0
Scary
Wtf Wtf
0
Wtf

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kedi Şeker Hastalığı ve Tedavisi

Giriş Yap

Şifreyi sıfırla

Bir format seç
Kişilik Testi
Kişiye özel soru ve cevaplar ile kişilik testleri
Zımbırtı Testi
Doğru veya yanlış şıklı bilgi yarışması
Hikaye
Görsel ve gömülü içerik içeren gelişmiş metin
Liste
Klasik internet listeleri
Açık Liste
Açık Liste
Dereceli Liste
Dereceli Liste
GIF
GIF içerikli