Kedilerin Hipertiroit Hastalığı ve Tedavisi


Kedilerin hipertiroit hastalığı, tiroit bezlerinde oluşan genişleme ve tiroit hormonunun yüksek miktarlarda üretilmesi sonucu ortaya çıkmakta olan durumdur. Tıpkı insanlarda meydana geldiği gibi hayvanlarda da görülen hipertroit, genelde tiroit bezinde bulunan loblardan bir veya ikisinde oluşan ve iyi huyluluk gösteren tümörler tarafından meydana gelmektedir.

Tiroitte oluşan tümörler her ne kadar kanserojen olsalar da kedilerde kanser oranı %2 – %5 oranlarında görülmektedir. Kedilerin hipertiroit hastalığı, belirgin belirtilerle kendini gösterebilir. Tedavisi mümkün olan hastalık, tedavide avantajın yanında dezavantajlar da getirmektedir. Hastalığın getireceği ve kalıcı olarak bırakacağı hasara hayvanın ve hayvan sahibinin hazır olması gereklidir.

kedilerin hipertiroit hastalığı
kedilerin hipertiroit hastalığı

Kedilerin Hipertiroit Hastalığı Belirtileri

Hipertiroit hastalığına yakalanan kedilerde bazı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Fakat bu belirtilerin hepsi hipertiroit hastalığına yakalanmış kedilerin tümünde görülmeyebilir. Ancak bu belirtilerin birkaç tanesi veteriner tarafından yapılan muayenelerde teşhis edilmişse, güçlü bir gösterge olabilir. Bu belirtileri,

  • İshal,
  • İştahta artış,
  • Kusmada sıklık,
  • Zayıflama
  • Sinirlilik veya gerginlik
  • Aşırı derecede susama
  • Uyuşukluk
  • Tüylerde dağınık görünüm
  • Kiloda ya da kas kütlesinde açıklanamayan kayıp

Şeklinde sıralanabilir. Bu belirtileri taşıyan hayvanın hemen bir veteriner hekim kontrolünden geçmesi gereklidir.

Kedilerin Hipertiroit Hastalığı Teşhisi

Hipertiroid hastalığının kediler üzerinde ki teşhisi iki farklı yöntem ile yapılmaktadır. Bunlardan biri fiziksel muayene, diğeri ise CBC’dir. Fiziksel muayenede kedinin boynundan el ile muayene eden veteriner, bezlerin büyüdüğünü kontrol edip, hisseder. Aynı zamanda hayvanın kan basıncı ve kalp atış hızı da kontrol edilmektedir.

Bir diğer teşhis yöntemi olan CBC’de ise, karaciğer rahatsızlığı veya böbrek yetmezliği hastalıklarının teşhisleri ile karışmaması için kan sayımı yapılır. Kan sayımı, tiroitlerin düzeyini gösteren T4 tiroit spesifik test ile kullanıldığı zaman fayda göstermektedir. T4 düzeyinde olacak yükselme ile hipertiroitin teşhisi güçlü bir şekilde sağlanacaktır.

Kedilerin Hipertiroit Hastalığı Tedavisi

Tiroit bezlerinin normal fonksiyonlarına dönmesine kapı açacak 3 tane tedavi yöntemi mevcuttur. Bunlardan ilki anti-tiroit adını alan ilaçlardır. Methimazol adlı tipik bir ilaç ile tiroit hormonlarının üretimi kontrol edilir.

İkincil tedavi yöntemi olarak ameliyat gelmektedir. Büyüdüğü teşhis edilen tiroit bezinin ameliyat ile alınmasıyla tedavi kısmen tamamlanmış olur.

Üçüncü tedavi yöntemi ise radyo iyot tedavisidir. Bu tedavi yönteminde ise derinin altına radyoaktif iyodin enjekte edilir ve dokuya zarar vermeden tedavi edilir.


Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
0
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Angry Angry
0
Angry
Cute Cute
0
Cute
Geek Geek
0
Geek
LOL LOL
0
LOL
Love Love
0
Love
Omg Omg
0
Omg
Sad Sad
0
Sad
Scary Scary
0
Scary
Wtf Wtf
0
Wtf

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kedilerin Hipertiroit Hastalığı ve Tedavisi

Giriş Yap

Şifreyi sıfırla

Bir format seç
Kişilik Testi
Kişiye özel soru ve cevaplar ile kişilik testleri
Zımbırtı Testi
Doğru veya yanlış şıklı bilgi yarışması
Hikaye
Görsel ve gömülü içerik içeren gelişmiş metin
Liste
Klasik internet listeleri
Açık Liste
Açık Liste
Dereceli Liste
Dereceli Liste
GIF
GIF içerikli