Kedilerde Aşı Takvimi

Yetişkinliğe doğru yol alan kediler için bazı prosedürlerin ve muayenelerin  belirli zamanlarda yapılması gerektiğini hatırlatmak amacı ile hazırladığımız bu yazı içerisinde belirli dönemlerde kedi sağlığı için gerekli olan aşı takvimi için paylaşımlarda bulunacağız.

Parazit temizliği için kullanılmakta olan aşılar, belirli aralıklarla kediler üzerinde uygulanmaktadır. Aşı takvimi için veterinerler ile bir araya gelerek kedinizin durumuna göre en ideal zamanı belirleyebilir, rutin aralıklarla sağlıklı bir şekilde tedavilerinin tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

Kedilerde Aşı Takvimi

Genel olarak birçok kedi türü için aşı takvimleri 6 ile 8 ay arasında bağışıklık sistemlerine göre belirlenmekte olup analizler ile dışkı tahlillerinin yapılması gerekilmektedir. Dışkı analizler, parazitlerin tespit edilmesinde kullanılan yöntemler arasında en önemli teşhis şekli olduğunu söyleyebiliriz. Aşıların sağlıklı bir şekilde kedilere uygulana bilinmesi için öncelikle parazit temizliğinin yapılması gerektiğini bildirmek istiyoruz.

Elinize gelen yavru kedileri hemen aşı yaptırmaya götürmeyiniz. Oldukça hassas bir dönem olan alışkanlık evresinde kediniz ile 3 ile 4 gün zaman geçirerek sizlere güven duymasını sağlamalısınız. Bu süre zarfı içerisinde de beslenmesine oldukça dikkat ederek kendini toparlamasını ve aşıya uygun bir hale gelmesini sağlamak görevleriniz arasında olduğunuzu unutmamalısınız.

Aşı takvimi konusunda yukarıda da belirttiğimiz üzere ideal olan zamanlama 6 ile 8 ay olarak belirlenmelidir. Bu sürelerden önce kediler için bağışıklık sistemi tam anlamı ile oluşmamasından dolayı birçok veteriner aşılama takvimi konusunda belirlenen aylarda işlem yapabilmeyi uygun görmektedir.

Yazar: admin

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz