Pomeranian (Boo) Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı


Boo(Pomeranian) köpek cinsi ismini Almanya ve Polonya arasında bulunan Pomeranya isimli bölgeden alan ve sevimli görüntüsü ile en popüler süs köpeklerinden biridir. Dış görünüşü itibariyle peluş köpeklerden ayrılması bir hayli zor olan bu sevimli canlılar uzun tüyleri dolayısıyla sahibini tüy dökülmesi problemi ile karşı karşıya bırakabiliyor.

Her ne kadar evcil hayvanların para karşılığında sahiplenilmesini, alınıp satılmasını ahlaki bulmasak da Boo köpek cinsine fiyat olarak 6.000 ₺ – 15.000 ₺ aralığında değer biçiliyor. Sırf maddi çıkar gözeterek bu köpeklerin çoğaltılması yerine bizim size tavsiyemiz internet üzerinden ya da barınaklardan size ihtiyacı olan bir köpek sahiplenmeniz olacaktır.

Öyle ise sahiplenmek isteyenler için Pomeranian cinsi köpek özelliklerine bakalım, Boo’lar neler yapabiliyor? Bakımı nasıl yapılmalıdır? Biraz göz atalım. İşte size Pomeranyalılar hakkında bilmemiz gerekenler:

Boo Irkı Köpeklerin Genel Özellikleri:

Tüylü bir ırk olarak bilinen bu süs köpekleri yüz şekilleri olarak birbirlerinden farklılık gösterebiliyorlar. Örneğin bazılarının yüzleri tilkiye benzerken bazıları “ayı surat” olarak sınıflandırılıyor. Ayı surat tabiri ayıcıkların suratlarına benzediğinden ötürü kullanılıyor. Ancak tilki suratlıların özel bir hitap şekli yok. Teacup Pomeranian olarak bilinen bir alt cinse daha sahip olan Boo köpek adını bir fincan kabı büyüklüğünde olmasından alıyor.

Teacup Pomeranian’lar bir kahve fincanı boyutunda

Pomeryalıların Kökeni

Bu sevimli köpeklerinin kökeni Grönland köpeklerine dayanıyor. Grönland köpeklerinin kırmaları olarak bilinen pomeranianlar ismini bugün Almanya ve Polonya’nın bir kısmını kapsayan ve Baltık Denizi’nin güneyinde bulunan “Pomeranya” bölgesinden alıyor.

Pomeranya bölgesinde gelişimini tamamlayan Boolar İngiltere’ye ithal edildiğinde ağırlığı 9-14 kg arasında değişiklik göstermekteydi. Yaşamış olduğu coğrafyanın değişmesi üzerine sevimli köpekler de değişime uğramışlardır.
1700-1800’ler arasında Booların popüler olmasında İngiliz Kraliçeleri Queen Charlotte ve Queen Victoria büyük rol almışlardır. Queen Victoria Floransa’nın “Marco” isimli Pomeranian köpeği oldukça meşhurdur.

Ayrıca bu köpek türü Amerikan Kennel Kulübü(1884’de safkan köpekleri ve özelliklerini kayıt altında tutmak amacıyla kurulan bir kulüp) tarafından 1900’lerde keşfedilmiş ve o günden beri küçülmeye devam etmiştir. Günümüzde Pomeranyalılar Kuzey Kutbu bölgesinin en küçük türü olup aynı zamanda çok popüler bir ev hayvanıdır

Boo Cinsi Köpeklerin Fiziksel Özellikleri

Her ne kadar sonsuza kadar bizimle yaşamalarını, küçücük bedenleriyle kocaman enerjilerini yitirmemelerini istesek de onlar da bir gün mutlaka ölümü tadacak. Ortalama bir pomeranian köpeğin ömrü 13-16 yıl arasında değişse de 20 yıla kadar yaşayabiliyorlar.

Tıpkı diğer süs köpekleri gibi bu dostlarımızın da boyutları oldukça küçük. Bu köpeklerin boyları yükseklik olarak 18-30 cm olup ortalama ağırlıkları ise 1-3 kg arasında değişiyor.

İlginizi Çekebilir:  Köpek Gençlik Hastalığı ve Korunma ve Tedavi Yolları

Pomeranian Boo Renkleri

İnternet üzerinden Pomeranyalı köpeklerin resmini arattığınızda çoğunlukla kahverengi rengine rastlarsınız ama bu tatlı köpek birçok renge sahip!

Kısaca değinecek olursak Boolar kahverengi, siyah, turuncu ve beyaz renkte olabiliyor. Çok nadir olmakla birlikte iki renge sahip olan Boolar da bulunmakta.

Pomeranyalıların Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

Pomeranian Boo özellikleri arasında ilk sırada bahsetmemiz gereken şey hayat dolu olmaları. Fotoğraflarına dikkatlice bakarsanız her birinin yüzünde hayatınıza neşe katacak, küçük bedenlerine rağmen kocaman gülücükler olduğunu göreceksiniz!

Enerji düzeyi, egzersiz ihtiyacı ve  eğitilebilirlik seviyesi orta düzeyde olan bu sevimli dostlarımız ilgiyi sadece kendilerinde istiyor olacaklar ki başka köpeklerle geçinebilme konusunda biraz isteksizler 🙂 Kolay öğrenebilme özelliğine sahip olan bu köpek cinsi için yeni bir şey öğrenmek oyundan farksız.
Sahibinden başka insanlara karşı biraz mesafeli davranan pomeranyalılar her ne kadar koruma içgüdüsüne sahip olsalar da koruma özelliği konusunda biraz geri planda kalıyorlar. Yani bir şey olduğunda olay yerinden ilk onlar kaçabilir 🙂

Boolar Ne Kadar Havlar?

Bu soruya vereceğimiz cevap sizi biraz korkutabilir ama endişelenecek bir durum olmadığını baştan belirtelim. Pomeranian Boo sahibinden başka insanlara karşı mesafeli bir köpek cinsi olması sebebiyle ara sıra ikili oynayıp sizi şaşırtabilir, dikkatli olmanızda fayda var! Yani dememiz o ki; sahiplerine karşı sakin davrandığına bakmayın; herkese aynı sakinlikle yaklaşmayabilir.

Bir apartman dairesinde yaşıyorsanız ve gürültüden rahatsız olan bir komşunuz varsa iyi bir havlama eğitimi vermeniz gerekmekte. Aksi taktirde komşularınızla problem yaşamanız oldukça muhtemel.  Yabancılarla anlaşmak konusunda pek başarılı olmayan bu köpek cinsine sahipseniz evinize misafir gelmeden önce onları uyarmanız iki taraf için de faydalı olacaktır.

Pomeranian Boo Isırır Mı?

Sıkça sorulan sorulardan biri Boolar ısırır mı? Tıpkı diğer köpekler gibi siz ona zarar vermedikçe, onu kızdırıp korkutmadıkça tabi ki de ısırmaz. Ancak şu gerçeği de unutmamak lazım, çocuklar genelde köpeklere zarar verdiği için daha önce bir çocuktan zarar gören köpekler diğer çocukların da kendisine zarar verebileceğini düşünerek kendini koruma iç güdüsüyle hareket edebilir.

Pomeranian Köpeklerin Algıları

Son zamanlarda bir Boo sahiplendiyseniz ya da sahiplenecekseniz algı bakımından zamanla sizi de şaşırtacak pek çok özelliğine sahip olduğunu göreceksiniz. Pomeranian çok zeki olmasıyla da bilinen bir köpek cinsidir.

İlginizi Çekebilir:  Yavru Köpeklerde Diş Değişim Dönemi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Algıları çok kuvvetli olan bu sevimli dostlarımız söylediğiniz her komutu belli bir süre sonra çok rahat anlamaya ve uygulamaya başlayacaktır.

Pomeranian Boo’ların Tüy Yapısı

Alt katman tüyleri kalın, üst katman tüyleri kabarık olan Booların birçok renge sahip olduklarından daha önce de bahsetmiştik. Tüy rengi olarak siyah, mavi, çikolata rengi, turuncu, krem, kırmızı renklerine sahip olabilen bu dostlarımız için “ten rengi ile diğer her rengin karışımı bulunur” diyebiliriz.

Bu köpek türünün erkeği yılda bir kere tüy dökerken dişileri ise sıcak havalarda ve doğum yaptıktan sonra tüy dökerler.

Pomeranian Köpek Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Boo cinsi köpekler bakım yönünden diğer köpeklerden çok da farklı değildir.  Tüylerini haftada birkaç kere fırçalamanız ve sadece ihtiyacı olduğunda banyo yaptırmanız yeterli olacaktır.
Booların diş bakımları kendi boyutlarının aksine büyük önem taşır. En iyisi her gün düzenli olarak dişlerini fırçalamanız olsa da en azından haftada az bir kere dişlerini fırçalamanız gerekmektedir. Fırçalama esnasında genizlerine su kaçabilir, bunun sonucunda hapşırmaları normal bir durumdur, fakat siz yine de aşırı bir durum gözlemlemeniz halinde tedbiri elden bırakmayın.

Pomeranian Boolar apartmanda yaşar mı?

İnsanların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de Pomeranian Booların apartman hayatına uygun olup olmama durumu, egzersiz ihtiyacının çok olmayışı ve küçük boyutlara sahip olması sebebiyle bu köpekler evde yaşamaya uygundur. Ama ev içerisinde çok hareketli olduğunu, daha önce de belirttiğimiz gibi havlama eğitimi alması gerektiğini ve sıcak havalarda serin bir ortamda bulunması gerektiğini unutmayınız!

Pomeranian Booların Eğitimi

Bu köpek cinsi eve getirildiğinde öncelikli olarak tuvalet eğitimi verilmelidir. Oldukça akıllı bir tür olması sebebiyle bu dostlarımız tuvaletini çok kolay öğrenen bir ırktır. Alanını kısıtlayarak ve bilinçli bir eğitim vererek maksimum iki haftada tuvalet eğitimini tamamlamış olursunuz.

Pomeranian Boolar 6 – 9 aylık olduklarında köpeğin sizin hâkimiyetiniz altına girmesini sağlayan, günlük hayatta en çok kullandığınız komutları içeren bir temel itaat eğitimi almalılar. Pomeranyalılar dominant bir köpek ırkı olması sebebiyle otoriter tavırlar sergilemenizde fayda var. Her dediğinizi yapmalarını beklememekle birlikte otoritenizi korursanız çok rahat bir şekilde eğitebileceğiniz bir köpek ırkıdır.

Siz de bir Pomeranian Boo besliyorsanız, kendi gözlemlerinizi ya da varsa sorularınızı yorum kısmından ekleyebilirsiniz!

Ayrıca diğer köpek cinslerine buradan ulaşabilirsiniz:
Köpek Cinsleri Kategorisi – Patipuf


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Tatlı Tatlı
57
Tatlı
Komik Komik
16
Komik
Aşk Aşk
17
Aşk
Üzücü Üzücü
2
Üzücü
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
Geek Geek
1
Geek
Omg Omg
5
Omg
Wtf Wtf
5
Wtf
admin

Patipuf.net'in kurucusu, gönüllüsü, emek vereni, fikir sahibi. Hayvan Hakları Aktivisti, Sokak Hayvanları Gönüllüsü

8 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hayvanseverler kızabilir ama bu cins yavru bir köpek satın aldım tüyleri çok hızlı uzuyor korkuyorum bir sorun mu var acaba bilginiz var mı

    1. Aysem hanım biliyorum tüyleri hızlı uzar ve daha bu başlangıç. Güzeller güzeli süprizlerle dolu.

    2. Selam. bende bir satıcıdan aldım benimki de dökuyordu balık yağı önerdiler onu kullanıyorum şu an sorun yok

  2. Merhaba ben pomeranian boo cinsi köpek arıyorum ama satın almak yanlış geldiği için sahiplenmek istiyorum ilgilenirseniz sevinirim 🙂