Sokak Hayvanlarına Yardım Amaçlı Neler Yapılabilir?


Sokak Hayvanlarına Yardım etmek isteyen pek çok insan, onlara nasıl yardım edebileceklerine karar veremiyor. Sokak hayvanlarının neye ihtiyacı vardır, neler hoşlarına gider, ne isterler sorularına cevap bulmakta zorlanmaktalar. Bir kaba su koymak en basit yardımdır aslında ancak hayvanların çok daha fazla yardıma ihtiyacı vardır.

Bu yazımızda da Sokak Hayvanlarına Yardım ederken neler yapılabileceği, sokak hayvanlarının nelere ihtiyacı olduğunu, tavsiyeler şeklinde ele alacağız.

Sokak Hayvanlarına Yardım Nasıl Olmalıdır?

  • Sokak hayvanları (özellikle kediler), soğuklardan korunmak için arabaların kaputlarını tercih etmektedirler. Araç sahiplerinin araçlarını çalıştırmadan önce birkaç kez aracın kaputuna vurması, olası bir can kaybını veya yaralanmayı önlemeyebilir.

Aracın kaputundaki hayvan

  • Özellikle soğuk havalarda yiyecek bulamayan sokak hayvanları için bir kap yemek bırakmak en büyük yardımlardandır. Soğuk havalarda kediler 6 saat açlığa dayanabilirken köpeklerde bu süre 17 saate uzamaktadır. Bu süre içerisinde yiyecek bulamayan sokak hayvanları donarak ölme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

Donarak ölen köpek

  • Sokak Hayvanlarına Yardım niyeti ile bırakılan mamalar, çeşitli hava şartları nedeniyle bozulabiliyor. Bunu önlemek için bir damacananın veya benzeri bir bidonun önüne pencere şeklinde bir yer açıp mamaları bu şekilde koymak, yardıma muhtaç sokak hayvanlarını mutlu edecektir.
  • Yine özellikle soğuk havalarda sokak hayvanları için kapı önlerine koyulan bir kap suyun içerisine bir damla zeytinyağı damlatmak, suyun donmasını önleyecektir.
  • Karton koliler ve koli bantları ile sokak hayvanları için güvenli bölgeler için küçük barınaklar hazırlanabilir. Bu, sevimli dostlar için en büyük yardımlardan birisidir.

sokak hayvanları için ev

  • Tüm sokak hayvanlarına sıcak bir gece ve rahat bir uyku geçirebilmeleri için barınak yardımı sağlamak kimin gönlünden geçmez ki? Ama en azından 1 sokak hayvanına kapı açmak, yapılan yardımlar arasında yer alabilir. Tabi imkân varsa…
İlginizi Çekebilir:  İsterlerse kedi ve köpeklerin birbirini nasıl seveceğini gösteren 10 fotoğraf

En önemlisi de onların ne yaşadığını anlayabilmek için, her zorluklarında kendinizi onların yerine koyun. O zaman elinizden gelen her şeyi yapacaksınızdır.


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Tatlı Tatlı
7
Tatlı
Komik Komik
1
Komik
Aşk Aşk
2
Aşk
Üzücü Üzücü
13
Üzücü
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
1
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir