Tavşanlarda Diş Hastalığı ve Belirtileri


Evde beslenen hayvanların bakımlarını, hastalıklarının tedavisini ve ilgi isteklerini karşılamak elbette kolay değildir. Kedi ve köpekler kadar, tavşanlar da evlerde beslenmektedir. Tavşan bakımının kedi ve köpek bakımlarına göre daha narin ve meşakkatli olduğu görülmektedir. Çünkü tavşanlar, yapı itibari ile zayıf, çelimsiz ve güçsüzdür. Bu yüzden en ufak bir yanlış müdahale tavşanda kırılmalara, incinmelere ve pek çok sağlık problemlerine yol açabilir.

Tavşanlarda sağlık problemleri baş gösterdiği zaman, birçok belirti ortaya çıkabilir. Yazımızın konusu olan tavşanlarda diş hastalığını ve belirtilerini ele alacağız. Tavşanlarda diş hastalığı, hastalığın derecesine göre belirtiler gösterir. Hastalığın hafif olmasıyla belirtiler gözle görülemeyebilir. Bu durumda hastalığın teşhisi için veterinere başvurulması gerekir.

tavşanlarda diş hastalığı belirtileri makalesi
tavşanlarda diş hastalığı belirtileri makalesi

İştah Bozukluğu

Tavşanlarda iştah azalmasına sebep olan pek çok durum söz konusudur. Fakat bu durumlardan sıkça yaşanan ve tavşanlarda iştahsızlığı ortaya çıkaran, dişlerin uzaması ve ağız içerisinde yaralara neden olmasıdır. Bu nedenle tavşanlar, ağız içinde oluşan yaraların ağrı yapmaması için yiyecek ve içecekleri reddederler. Tavşanlarda görülen iştahsızlığın temel sebeplerinden biri de budur.

Yiyeceklerde Seçicilik

Tavşanlarda yiyecek beğenmeme veya seçme durumu, ağız ya da diş yapısında bozulmaların ortaya çıkmasıyla başlayabilir. Dişler arasındaki uyumsuzluk nedeniyle dişlerin kapanmaması, havuç gibi sert yiyecekleri tüketmeyi önleyebilmektedir. Bu durumda tavşanlar sebze ve meyve tüketimine devam edebilir. Fakat bazı meyve sebze türlerini yemeyebilirler.

Gözyaşlarının Artması

Tavşanlarda gözyaşının artması, üst dişlerden meydana gelen hastalığın sonucunda ortaya çıkar. Tavşanlarda gözyaşı kanallarına yakın olan üst dişlerin kökleri uzar veya iltihaplanır. Bunun sonucunda gözyaşı kanallarında tıkanmalar meydana gelir. Fakat bu tıkanma, gözyaşı üretimi yapan bezlerin çalışmasına engel olmaz ve gözyaşlarının üretimi devam eder. Gözyaşlarında ki aşırı üretim ile akıntılar yaşanabilir. Bu gibi durumlarda veterinere muayene ettirmek gerekebilir.

İlginizi Çekebilir:  Tavşanlar Hakkında Birbirinden Enteresan 10 Bilgi

Burunda Akıntı

burun akıntısı, tavşanlarda diş hastalığı habercisi olabilir. Kesici üst dişlerin kökü uzamış ya da iltihaplanmış ise, sinüsleri etkileyebilir. Bu durum da burun akıntısını beraberinde getirebilir.

Ağızdan Gıda Dökülmesi

Diş hastalığı yaşayan tavşanlar tüketmeye çalıştıkları gıdaları ağızlarında tutamayabilir. Dişlerden kaynaklanan problemler nedeniyle gıdaların bir kısmı ağızda duramaz ve dökülebilir.


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Tatlı Tatlı
1
Tatlı
Komik Komik
1
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir