Tüylü Dostunuzun Mama Seçimine Dikkat Edin!


Tüylü dostunuzun mama seçimine dikkat etmek oldukça önemlidir. Yaşamı boyunca sizinle kalacak evinizin bir parçası olacak dostunuzun beslenmesine dikkat etmek gereklidir. Market raflarında yer alan kalitesiz mamalar uzun vadede dostunuzun genel sağlığında ciddi sorunlara neden olurlar.

Bu kalitesiz mamalardan kaynaklanan sağlık sorunları sizlere daha yüksek miktarlarda veteriner masrafları çıkaracaktır. Bu konu iyice düşünülerek canımızdan çok sevdiğimiz evimizin bir üyesi olan tüylü dostlarımızın sağlığını düşünmek biz ailelerin en büyük sorumluluğudur.

Kaliteli Kedi Maması Nasıl Olmalıdır?

Kaliteli kedi maması mama paketlerinin arka kısmında yer alan içindekiler alanından kolaylıkla ayırt edilebilir. Kediler için yararlı olmayan ürünler bulunan kedi mamaları maliyeti düşürerek kalitesiz bir mamaya dönüştürülür.

  • Sağlıklı ve kaliteli bir kedi mamasının içerisinde alerji yapan soya, soya unu, mısır glüteni, digest gibi maddeler olmamalıdır. Maliyeti düşürmek için kullanılan boş ve hiçbir faydası bulunmayan bileşenlerdir.
  • Sağlıklı bir kesi mamasının içeriğinin kaynağı belli olmalıdır. Örneğin Chicken by products yani et ve yan ürünleri gibi ucu açık kelimeler barındırmadan direk etin kaynağı belirtilmelidir. Örneğin %40 tavuk eti gibi.
  • Kaliteli bir kedi mamasının içerisinde mineral ve vitaminlerin doğru oranda bulunması gereklidir. Fosfor, kalsiyum ve magnezyum oranlarının yeterli olması önemlidir. Fazla olması kedimizde böbrek sorunlarına yok açar.
  • Kediniz mamadan dolayı alerji olduğunda bu maddeyi tespit etmek ve sonra yüksek protein almasının önüne geçmek olmalıdır. Çok yüksek protein değerlerine sahip mamalardan bu dönemler içerisinde uzak durmak gereklidir.
  • En son olarak mamanın kimyasal yollarlar mı yoksa bitkisel bileşenlerle mi raf ömürlerinin uzun tutulduğuna dikkat etmek gereklidir.

Veteriner hekiminiz kedi maması seçimlerinde sizi yönlendirecek en doğru kaynaktır. Ayrıca bir kedinin hangi mamaya alerjisi olduğu deneme yanılma yolu ile tespit edilir. Fakat market rafları ve bazı petshoplarda satılan en düşük kalite mamalar fiyatlarından bile kendini belli eder. Bu mamaları kullanırken bir kere daha düşünmek ve sevdiğiniz tüylü dostunuz ile çok uzun yıllar sağlıklı bir ömür geçireceğinizin hayalini kurmanızı isteriz.

İlginizi Çekebilir:  En Kaliteli Kedi Kumu Markaları

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
2
Tatlı
Komik Komik
1
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Geek Geek
1
Geek
Omg Omg
1
Omg
Wtf Wtf
1
Wtf
admin

Patipuf.net'in kurucusu, gönüllüsü, emek vereni, fikir sahibi. Hayvan Hakları Aktivisti, Sokak Hayvanları Gönüllüsü

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir