Akvaryumun Temizlik Hastası Vatoz Balığı Bakımı ve Özellikleri


Vatoz balığı pek çok türe sahip olsa da özellikle akvaryumda bakılan türleri akvaryum camları ve tabanı temizlemesiyle bilinir. Bu balıklar akvaryum zemininde bulunan artık yemleri ve camlardaki yosunları yiyerek suyun kirlenmesinin önüne geçerler. Bu yönüyle çöpçü balıklarına da benzetilir.

İskelet yapılarına göre kıkırdak kemik yapısına sahip olan Vatoz balığı; bu yönüyle köpek balıkları ve ejderha balıkları ile aynı grupta yer alır. Vatoz balıklarının vücut yapıları diğer balık türlerine göre oldukça farklıdır. Vatoz balığının en belirgin özelliklerinden biri; göğüs yüzgeçlerinin kanat şeklinde geniş bir görünüme sahip olmasıdır. Geniş yüzgeçleri ile deniz içerisinde yüzmeleri, yarasaların uçmalarına benzetilmektir. Geniş kanatları sayesinde su yüzeyinde uzun mesafe yüzüşleri yapabilirler.

Akvaryum Vatoz Balığı
Akvaryum Vatoz Balığı

Vatoz Balığı Türleri

Vatoz balıklarının çok sayıda çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları;

  • Cüce vatoz,
  • Manta vatoz,
  • İğneli/Dikenli vatoz(Rina Balığı),
  • Leopar vatoz,
  • Kamçı kuyruklu vatoz

olduğu söylenebilir.
Bu vatoz türleri arasında cüce vatoz akvaryumda beslenebilen, barışçıl bir hayvandır. Ana vatanları Güney Amerika olan Cüce vatoz; büyüdüğünde en fazla 10 cm uzunluğuna erişebilmektedir. Çoğu zaman akvaryumda bulunan taşlara ve akvaryum camına yapışarak durmaktadır. Akvaryum içerisindeki atıklardan beslenir.

Akvaryumda Vatoz Balığı

Akvaryum vatoz balığı çeşitleri çok fazladır. Akvaryumlar beslenecek olan vatoz türüne ve balık sayısına göre ölçüleri belirlenerek seçilmelidir. Evinizde vatoz beslemek istiyorsanız, hazırladığınız akvaryum içerisinde vatoz balığının saklanabileceği yerlerin oluşturulması gereklidir. Yosunlar, mağaralar, taşlar akvaryum vatoz balığının yaşam kalitesini artıracaktır. Vatoz balıklarının sağlıkları için akvaryum suyu sıcaklığının ortalama 26 derece olmasına dikkat edilmelidir. Su sıcaklıklarının ani değişimleri vatoz balıklarını olumsuz etkileyecektir. Ayrıca suyun PH derecesinin 5.8 ile 7.8 arasında olması gereklidir.

İğneli Vatoz

Vatoz türlerinden biri olan iğneli/dikenli vatoz tuzlu sularda yaşar. Rina balığı olarak da bilinen bu vatoz türü dar ve uzun bir kuyruğa sahiptir. Vücudunun ön kısmı üçgen şeklindedir. Üst tarafı  koyu renkli, alt kısmı açık renklidir. Genellikle omurgasız hayvanlar ve balıklar ile beslenirler. İğneli vatoz sivri iğneleri ile kendisini korumaktadır. Okyanuslarda yaşayan iğneli vatoz türleri uzunlukları 35 cm kadar olan iğnelere sahiptir. İğneleri kuyruklarının yanında bulunur ve bir hançere benzer. İğneli vatoz balıklarının iğneleri zamanla düşer ancak yerine yenisinin çıkması fazla zaman almaz.

İlginizi Çekebilir:  Fok Balığı, Kendisinin Oyuncak Versiyonunu Bulunca Sarılmadan Duramadı!
İğneli(Dikenli) Vatoz Rina Balığı resmi
İğneli(Dikenli) Vatoz aynı zamanda Rina Balığı olarak da bilinir

Vatozlarda Üreme

Akvaryum içerisinde beslediğiniz vatoz balıkları için şartlar sağlandığında kolayca üreyebilmektedir. Ancak akvaryum ortamı üremeleri için önemlidir. Akvaryum içerisinde mağaraların bulunması vatozların yaşam alanları açısından önem taşır. Sakin görünümlü olan vatoz balıkları yavrulamak için karanlık ortamlar ararlar ve oluşturduğunuz mağaralar bu iş için elverişli olmaktadır. Diğer bir konu ise akvaryumun sakin ve karanlık olmasıdır. Karanlık ortam sağlandığında vatoz balıkları rahatlıkla üreme yapabileceklerdir. Dişi vatozlar yumurtladıktan sonra erkek vatozlar yumurtaları döller ve koruma altına alır. Bu yumurtalardan ortalama 2 ile 4 gün arasında yavrular çıkmaya başlar.

Cüce Vatoz Balığı
Cüce Vatoz Balığı

Vatos Balıklarında Beslenme

Vatozlar türleri en fazla olan balık çeşitlerinden biridir. Bu sebeple vatoz balıkları hem otçul, hem de etçil olarak beslenmektedirler. Akvaryumda beslenen vatoz balıkları, akvaryum içerisindeki yosunlar ile beslenirler. Sadece yosunlar yeterli gelmeyebilir, yem takviyesi yapmak gereklidir. Vatoz balıkları düz bir ağız yapısına sahiptir. Ağız yapılarından dolayı dip kısımda bulunan ve dibe çöken yemleri daha rahat yiyebilmektedirler.

Akvaryum vatozlarına yem vereceğiniz zaman akvaryum ışığının kapalı ve ortamın karanlık olması gereklidir. Aydınlık ortamda akvaryuma atılan yemler akvaryumda bulunan diğer balıklar tarafından fark edilir ve dibe çökmeden yenebilir. Bu vatozların yeteri kadar beslenememesine neden olabilir. Vatoz balıkları için bilinen yemler haricinde, salatalık, kabak, marul türü sebzeler verilebilir. Sakin yapıya sahip olan ve diğer balık türleri ile mücadeleye girmeyen bir tür oldukları için farklı balık çeşitleri ile bir arada yaşayabilmektedirler.

Siz de bir Vatoz Balığı besliyorsanız, kendi gözlemlerinizi ya da varsa sorularınızı yorum kısmından ekleyebilirsiniz!

Ayrıca şu içerikler de dikkatinizi çekebilir:
10 Maddede Akvaryum Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır
Akvaryumda Beslenen Balık Cinsleri – Akvaryum Balıkları


admin

Patipuf.net'in kurucusu, gönüllüsü, emek vereni, fikir sahibi. Hayvan Hakları Aktivisti, Sokak Hayvanları Gönüllüsü

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir